Lähimad vaatamisväärsused

MEREMÄE VAATETORN

Talu kõrval asuval Meremäe mäel (204 m merepinnast) võrgutab külalisi ümarpalgist sindlikatustega vaatetorn, mille tipust avaneb imeline vaade ümbruskonnale. Torni kõrgus on 18 m ja vaateplatvorm on  merepinnast 234,5 m kõrgusel. Vaade on vägagi kõnekas, kui tead kuhu vaadata ja mida silmapiirilt leida võib. Siit on nähtav nii kogu Setomaa kui ka Petseri kloostri kuplid ja Pihkva järv.
Meremäe mäel on lisaks vaatetornile ka laululava koos istepinkide ja müügikioskiga. Laululavale mahub korraga esinema kuni viiekümneliikmeline koor ning pinke on kuni 160-le vaatajale.

Siin on toimunud 2008 aasta Seto Kuningriik,  siin peetakse igal aastal Jaanipäeva ja teisi suuremaid valla üritusi. Näiteks on siin salvestatud ka saadet "Laulge kaasa" .

VENE PIIR

Venemaa asub talust kiviviske kaugusel - vaid 2 km, paras jalutuskäik, eks ole! Seda seiklust otsima minna pole aga väga mõistlik. Kui ikka kange kihk piirijoont oma silmaga näha, siis tuleb sõita otse, läbi Meremäe, nii ca 6 km. See tee, mis endistel aegadel viis otse Petserisse, on tänaseks endises kontrollpunktis kahjuks läbi kaevatud. Kui veab, saad eemalt seda oma silmaga kaeda. Kui veab, näed vene piirivalvureid koos koeraga. Kui veab, ja selles osas veab tegelikult niikuinii - saabub koheselt ka meie piirivalve: seega hoolitse selle eest, et dokumendid oleksid kaasas, ole viisakas ja pea kinni reeglitest. Ja pea meeles, et kui nad ka kohale ei tule, siis nad igal juhul jälgivad Sinu tegevust!

KUIGÕ TSÄSSON

Kuigõ küla endise, palkidena laiali kantud tsässona asemel on nüüd, küll endisest asukohast veidi taamal, uus tsässon. Seda kõike tänu aktiivsele külamehele Leole, kes on selle tsässona hing ja eluhoidja. Ilma temata sinna sisse ei pääse. Seepärast on vajalik tsässona külastus eelnevalt kokku leppida. Anna meile oma huvist teada ja me teeme nii, et tsässona külastus saab olema võimalik. Selle külastuse eest raha ei võeta - aga annetused on teretulnud, sest hoone vajab ju hoolt ja heaperemehlikku järelevalvet. Palume teil anda oma panus kultuuriväärtuse säilitamise nimel!

HÄRMA MÜÜRID

Müür jagatakse rahvasuus kaheks - ülemine ja alumine. Härma müürid esindavad devoni liivakivipaljandit Piusa jõe ürgorus, neist kõrgeim on 43 m. Alumist paljandit kutsutakse  Härma Alumine müür ja kõrgemat Härma Mäemine müür. Nagu teisteski Piusa jõe müürides, kuuluvad ka siinsed liivakivid Devoni ajastu Gauja lademesse ja on settinud madalmeres üle 370 miljoni aasta tagasi. Punaseks seda liivakivi küll nimetada ei saa, ometi on siinsed kollakad liivad kohati rauda sisaldavate põhjavete poolt punakaks värvitud.
Lähim müüridele pääs läbi metsa ja linnulennul on talust ca 8 km kaugusel, Piusa jõe paremal kaldal. Transpordiga pääseb müüridele lähedale mööda suurt teed Lindora küla juurest pöörates metsa sisse  Jõeveere Turismitalu poole. Osa teest saab läbida suure bussiga läbida, teine pool meetodil konts ja varvas. .

OBINITSA KÜLA

Peale Meremäed teine suurem setode keskus Võrumaal, asutatud umbes 1000 aastat tagasi. 1904. aastal ehitati siia ainulaadne kool-kirik. Praeguse Issanda Muutmise kiriku hoone valmis 1952. aastal. Obinitsa külas on põnev jalutada ja vaadata veel säilinud puitarhitektuuri. Siia jäävad ka

SETO LAULUIMÄ EHK SETO LAULUEMA

Obinitsa järve kaldal seisab kaunis monument, mille ümber on maakivid mälestustahvlitega kuulsaile seto laulikuile. Külakalmistul on kuulsa seto lauluema Hilana Taarka haud huvitava hauatähisega.

OBINITSA MUUSEUMITARÕ

Seto kodu põhimõttel üles ehitatud muuseumituba annab aimu elust, mis 20. sajandi alguses oli. Kodused vidinad, hulgaliselt kaunist käsitööd ja väike müügipunkt koos "seto kraamiga" tasub kindlasti uudistamiseks programmi lülitada. Muuseumi kohta saad täpsemat infot SIIT.

HALAS KUNN

Huvitav ja omanäoline seto kunsti galerii annab aimu nii eilsest kui tänasest seto kunsti arengust. Galeriil hoiavad hinge sees endine ülemsootska Evar Riitsaar ja kirjaneitsi Kauksi Ülle. Galerii kohta saad rohkem lugeda SIIT.

PIUSA KOOPAD

Omanäolisim piirkonnas - vana klaasiliivakaevandus, kus pesitsevad nahkhiired. Kunagi avatud olnud kaevandus on tänaseks suletud ja vaatama pääseb seda kindlatel kellaaegadel. Kõrval asuv Piusa Külastuskeskus tutvustab kaevanduse ajalugu.

PIUSA SAVIKODA

Asub koobaste kõrval vanas jaamahoones.  Iga huviline saab kas käe saviseks teha või vahvat keraamikat kaasa osta. Suvel saab siia ka rongiga - otse ukse ette!

VASTSELIINA LINNUS

Linnus rajati Tartu piiskopi ja Liivimaa ordumeistri poolt, tänu ümberehitustele ja laiendustele kujunes see võimsaks piirilinnuseks. Linnusel on olnud palju eri rahvustest isandaid. Lõplikult hävitati linnus Põhjasõjas (1702) venelaste poolt. Keskajal oli Vastseliina linnus katoliku maailmas tuntud palverännakute sihtkohana. Siin kummardati lossikabelis asuvat püha risti; kabeli külastus andis 40-päevase patukustutuse, mille esmakordselt kinnitas paavst Innocentius VI 1354 aastal.
Tänaseks on sinna kujundatud keskaja keskus, mis vaatab minevikku ja annab võimaluse selle kogemiseks. Lähemalt saad linnuse tegemistega tutvuda SIIN.

PUUTLI KIRIK

Üheks omapärasemaks vaatamisväärsuseks Vastseliina valla territooriumil on Puutli külas asuv õigeusu kirik. Kirik ehitati 1935. aastal Venemaalt siia elama asunud perede poolt. Ehitajateks oli üheksa perekonda. Tegemist on puukirikuga, mis algselt kaeti laastukatusega, seest oli kirik rikkalikult kaunistatud ornamentide ja ikoonidega. Aktiivselt tegutses kirik Teise Maailmasõja alguaastateni, kuid ka hiljem on papp käinud jumalateenistusi korraldamas.

MEEKSI KIRIK, JAANIKIVI JA SILMAALLIKAS

Setomaa ja Võrumaa piiri peal asuv ohvrikivi ja silmaallikas teavad rääkida nii mõndagi tervistavat lugu

VASTSELIINA KIRIK

Mööda Luhamaa maanteed sõites Loosi peale keerates märkad kaunist maakividest ehitatud kirikut.

SETO TALUMUUSEUM

Seto taluarhitektuuri näidis ja Setomaa suurim vabaõhumuuseum.

Seto Talumuuseumi filiaal Saatses

Vene piiri ääres asuv armas muuseum, mis tänaseks on saanud igatepidi värskendust.

Lähimad vaatamisväärsused
Lähimad vaatamisväärsused
Lähimad vaatamisväärsused
Lähimad vaatamisväärsused
Lähimad vaatamisväärsused
Lähimad vaatamisväärsused
Lähimad vaatamisväärsused
Lähimad vaatamisväärsused
Lähimad vaatamisväärsused
Lähimad vaatamisväärsused

Turismitalo kontakt & asukoht

telefonil +372 51 61 941

e-postil: seto@setotalu.ee

Üldinfo ja -küsimused, reklaamipakkumised:

e-postil: info@setotalu.ee

Rohkem infot ja broneerimistingimused